ورود/ ثبت نام

تمرکز و ۵ راهکار موثر برای کنترل و افزایش آن

تمرین افزایش تمرکز

راهکار موثر در کنترل تمرکز

تمرکز یعنی اینکه بتوانید در شرایط مختلف با دقت کافی فکر کنید و کارهایتان را انجام دهید. تمرکز و حفظ آن یکی از چالش ‌هایی است که دانش آموزان زیادی با آن درگیر هستند. دیدگاهی نسبت به تمرکز وجود دارد که آن را یک استعداد ذاتی می‌پندارد ولی واقعیت این است که این چنین نیست. تمرین‌ها و راهکار‌های ساده‌ای وجود دارد که به افراد کمک می کند تا قدرت تمرکز خود را بالا ببرند. اگر شما هم با این مشکل دست به گریبان هستید، در این دوره می‌توانید راهکار‌های موثر کنترل تمرکز را بیاموزید.

برای کنترل تمرکز هم راهکار‌های بسیار ساده وجود دارد و هم تمرین‌های پیچیده‌تر. فقط یادتان باشد که هیچ نکته‌ای را دست کم نگیرید و تمرین ها تا زمانی که در آن ها حرفه ای شوید ادامه دهید.

افزایش تمرکز در مطالعه

مغز انسان همواره علاقه به این دارد که خود را مشغول کند. پس مهم‌ترین راهکار برای افزایش تمرکز این است که ذهنتان را درگیر مطالعه کنید تا نیازی به حواس‌پرتی پیدا نکند. برای حواس‌ پرتی‌های انسان منشا بیرونی و درونی وجود دارد. کنترل حواس‌پرتی که منشا درونی دارد سخت‌تر است. مثلا تمرکز در زمان ناراحتی و گرسنگی خیلی سخت‌تر است تا در سر و صدا و شلوغی محیط. پس در قدم اول تمرکز حواس داشته باشید و عوامل حواس‌پرتی را به حداقل برسانید.

تعدادی از راهکار‌های مناسب برای افزایش تمرکز در زمان مطالعه عبارتند از:

بسیاری از عواملی که مانع یادگیری می‌شوند با تمرکز از بین می‌روند. یعنی در واقع با ایجاد تمرکز شما مقاومت ذهن در برابر یادگیری را از بین برده و روند یادگیری را سرعت می‌بخشند. احتمال افت تحصیلی دانش آموزی که در زمان مطالعه و انجام تمارین و تکالیف، تمرکز کافی داشته باشد، به نسبت دیگر دانش آموزان بسیار کم‌تر است. حتی گاهی مشکلات حافظه افراد هم نشات گرفته از همان عدم تمرکز است. پس زمانی که بتوانید تمرکزتان را افزایش دهید، حواس بیشتری را درگیر درس خواندن خواهید کرد و در نهایت نکات بیشتر و مطالب را کامل تر یاد خواهید گرفت.

راهکار موثر در کنترل تمرکز

چند تمرین افزایش تمرکز

فناوری و تکنولوژی در زندگی مدرن امروزی ما، یکی از عوامل اصلی بالا رفتن حواس پرتی‌ها و کاهش تمرکز است. گوشی هوشمند، لپ تاپ، تبلت و تلویزیون به راحتی و در هر شرایطی حواس شما را پرت می کنند. در اولین اقدام برای افزایش تمرکز یادتان باشد که این وسایل را از دسترستان خارج کنید. بعد از آن سعی کنید مکان مطالعه را مناسب انتخاب کنید. اگر نمی دانید منظور از مکان مطالعه مناسب چیست، می توانید به دوره ای که در برایتان تهیه کردیم سر بزنید.

تمرین هایی مانند شمارش اعداد از ۱۰۰ به ۱ با چشمان بسته یا شمارش اعداد مضرب ۳ از ۱۰۰ به ۱ و تمرینات مدیتیشن هم می توانند در افزایش قدرت تمرکز به شما کمک کنند.

برای یادگیری راهکار موثر برای کنترل تمرکز بر روی کلمه دوره کلیک و آن را دنبال کنید.