ورود/ ثبت نام

معرفی 7 غذای مفید و ضروری که مغز ما به آن نیاز دارد

۷ غذای مفید برای مغز

همان طور که قبلا برایتان گفتیم، این که چه غذایی می خوریم، بسیار اهمیت دارد. چون موادی غذایی که مصرف می کنیم، وضعیت سلامت جسم و روح ما را تعیین می کند. حالا که می دانیم چقدر مواد مغذی که به بدن می رسانیم، مهم هستند، این را هم باید بدانیم که چه غذا هایی مواد مغذی لازم را دارند. در این مطلب شما را با غذا هایی آشنا می کنیم که به سلامت و  تقویت مغز کمک می کنند و در حقیقت غدای مغز هستند!. بهترین غذا برای مغز، غذایی است که گلوکز، ویتامین، انتی اکسیدان و اسید های چرب را داشته باشد. اولی برای تامین انرژی است، دو مورد بعدی برای حفاظت در برابر آسیب ها است و مورد آخر هم برای عملکرد بهتر سلول های مغزی است. در ایده آل ترین حالت باید این مواد غذایی در شکل ساده و با هضم ساده به مغز برسند.

در این مقاله ما 7 مواد مغذی را آورده و غذا‌هایی که سرشار از این مواد هستند را برایتان بیان کرده ایم.

۱- آنتی اکسیدان ها

خوراکی های دارای آنتی اکسیدان از مرگ سلولی در بدن جلوگیری می کنند. شما برای مصرف انتی اکسیدان ها می توانید سبزیجات فراوان را در برنامه غذاییتان قرار دهید.

۲- اسید های چرب ضروری

یکی از مهم ترین اسید های چرب برای مغز، امگا ۳ است. مقدار کافی امگا ۳ در بدن به جلوگیری از اختلال تمرکز و اختلال در خواندن کمک می کند. ماهی های چرب مثل قزل الا و ساردین گزینه های مناسبی برای تامین اسید های چرب ضروری هستند.
در اینجا بهتر است مصرف گردو را به شما یاد آوری کنیم. حتما گردو را در برنامه غذایی خودتان جای دهید. چرا که گردو هم منبع غنی امگا ۳ است و هم انتی اکسیدان بدن شما را تامین می کند.

۳- آمینو اسید ها

مصرف مقدار کافی از امینو اسید های مختلف به مغز برای حافظه و هوشیاری بهتر یاری می رساند. بوقلمون، مرغ، ماهی و حتی بادام منابع خوبی برای تامین امینو اسید در بدن هستند.

۴- کولین

کولین یک ماده مغذی است که در بدن برای تولید استیل کولین به کار می رود. استیل کولین یک انتقال دهنده عصبی ضروری در حافظه است. تخم مرغ یکی از اساسی ترین منابع کولین است. پس اگر می خواهید عملکرد مغزتان در طول روز به بالا ترین حد خود برسد، در صبحانه تان تخم مرغ آب‌پز را قرار دهید.

۵- ویتامین k

وجود همه ویتامین ها در برنامه غذایی اصولی ضروری است. اما یکی از ویتامین های مهم برای عملکرد بهتر مغز، ویتامین k است. مصرف روزانه موادی که دارای این ویتامین هستند، سرعت زوال شناختی و از بین رفتن حافظه را هم کم می کند. سبزیجاتی که دارای برگ سبز پر رنگ هستند، مثل اسفناج گزینه مناسبی برای تامین ویتامین k بدن هستند.

۶- آهن

برای تامین انرژی و بالا رفتن و بهبود عملکرد مغز آهن را فراموش نکنید. سطح هوشیاری و انرژی شما با تامین آهن بدنتان بالا تر می رود. آهن در مواد غذایی زیادی پیدا می شود. گوشت قرمز و حبوبات را می توان بهترین منابع آهن دانست.

۷- لسیتین

لسیتین در یادگیری و تمرکز نقش دارد. این ماده هم نوعی از اسید های چرب است و بر روی انتقال دهنده های عصبی تاثیر دارد. شما با خوردن مقدار کافی از زرده تخم مرغ، شیر و بادام زمینی می توانید این ماده را در بدنتان تامین کنید.

«برای اینکه با مواد مغذی و غذایی که برای مغز مفید هستند، آشنا شوید، می توانید دوره ای که مغزک برای تغذیه شما در نظر گرفته است را دنبال کنید.»