ورود/ ثبت نام

سالن مطالعه

سالن مطالعه: برای داشتن یک مطالعه اثربخش، اولین و اصلی ترین موردی که باید مورد توجه قرار گیرد پیدا کردن یک مکان مناسب برای مطالعه است. چرا که طبیعتا مطالعه در اتاقی که عوامل مختلفی منجر به حواس پرتی در آن می شود، نمیتواند چندان اثربخش باشد و بسیار دشوار است. ممکن است بسیاری از داوطلبین به دلایل مختلف مانند داشتن خواهر یا برادر کوچکتر، دعوا، صدای تلوزیون و …. امکان مطالعه در منزل را نداشته باشند و به دنبال سالن مطالعه مناسب برای درس خواندن باشند. در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های یک سالن مطالعه مناسب آشنا کنیم.

سالن مطالعه

سالن مطالعه

چرا انتخاب سالن مطالعه از اهمیت بالایی برخوردار است؟

اکثر افراد و دانش آموزان به خصوص در سال های کنکور به دنبال مطالعه در محیطی آرام و بدون سر و صدا هستند. اما ممکن است بسیاری با این سوال مواجه شوند که یک سالن مطالعه باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ به طور کل سالن مطالعه خوب باید دارای رنگ مناسب، نورپردازی، امکانات، تهویه، سکوت و … باشد. چرا که فضایی که در آن مطالعه میکنید به طور مستقیم بر کیفیت و اثربخشی مطالعه اثرگذار خواهد بود. و هر چه تمرکز شما در این محیط بیشتر باشد، کیفیت مطالعه نیز افزایش پیدا میکند.

در انتخاب سالن مطالعه حتما به استاندارد بودن محیط توجه کنید. چرا که اگر محیط استانداردی انتخاب نکنید ممکن است دچار چشم درد، کمر درد، گردن درد و … شوید و در نتیجه منجر به خستگی و دلزدگی افراد شود. اما برعکس مطالعه در محیطی آرام و مناسب منجر به لذت بردن شما خواهد شد. از جمله ویژگی های یک مکان مناسب برای مطالعه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

ویژگی ها و مشخصات یک سالن مطالعه مناسب!

برقراری آرامش
سادگی محیط
پاکیزگی و منظم بودن سالن مطالعه
برخورداری از نور مناسب و کافی
سالن مطالعه

سالن مطالعه

زمان
امکان قرار دادن وسایل شخصی در کنار خود
وجود دمای مناسب در محیط
محیط ثابت و اختصاصی
بهرهمندی از امکانات رفاهی
برخورداری از موقعیت مکانی مناسب

و …

سالن مطالعه

سالن مطالعه

در چه مکان هایی نباید هرگز مطالعه کرد؟

در بالا شما را با ویژگی های یک سالن مطالعه خوب و مناسب آشنا کردیم و بیان شد که مطالعه در این سالن ها تمرکز و کیفیت مطالعه شما را افزایش میدهد. حال میخواهیم به بررسی این موضوع که در چه مکان هایی نباید مطالعه انجام شود بپردازیم. به طور کلی مکان هایی که سر و صدای زیادی در آن موجود است و منجر به حواس پرتی شما میشوند به هیچ وجه انتخاب مناسبی برای انجام مطالعه نخواهد بود. از جمله فضاهایی که هرگز نباید در آن به مطالعه پرداخت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را تا حدودی با ویژگی های یک سالن مطالعه مناسب آشنا کنیم. همانطور که بیان شد با انتخاب یک سالن مناسب کمتر دچار خستگی می شوید و انرژی بیشتری برای مطالعه صرف میکنید.  این نکته را فراموش نکنید که از سالن مطالعه نباید برای غذاخوری، خواب و … استفاده شود تا حواس پرتی شما را در پی نداشته باشد. کتابخانه های خصوصی یا پانسیون مطالعاتی بهترین و مناسب ترین مکان برای مطالعه میباشد که تمام ویژگی های یک سالن مناسب را دارا بوده و کمک میکند کیفیت و بازدهی مطالعه شما افزایش یابد.