ورود/ ثبت نام

بهترین و علمی ترین روش های مطالعه برای کنکور

بهترین و علمی ترین روش های مطالعه برای کنکور: برای موفقیت در کنکور سراسری، تنها درس خواندن کافی نیست بلکه درست درس خواندن و شناخت روش های اصولی مطالعه ضروری است. چرا که مطالعه بدون اطلاع از روش های صحیح تنها تلف کردن زمان و انرژی شما می باشد. بنابراین مهم ترین موردی که یک داوطلب کنکوری باید از آن آگاه باشد، روش های علمی مطالعه می باشد. اما چگونه میتوان روش های مطالعه صحیح را شناخت؟ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا تعدادی از بهترین و علمی ترین روش های مطالعه برای کنکور را به شما معرفی کنیم.

بهترین و علمی ترین روش های مطالعه برای کنکور

بهترین و علمی ترین روش های مطالعه برای کنکور

چگونه میتوان روش های صحیح مطالعه را شناخت؟

ابتدا بهتر است به پاسخ این سوال بپردازیم که چگونه روش های صحیح مطالعه را بشناسیم؟ بی شک در اطراف خود داوطلبان و یا دانش آموزانی را مشاهده کرده اید که ساعات طولانی خود را در یک اتاق حبس میکنند و به درس خواندن میپردازند. تصور آن ها و حتی بیشتر والدین این است که بهترین روش مطالعه همین است. اما باید بدانید این تصور کاملا غلط است. درس خواندن طی ساعات طولانی بدون اطلاع از روش و تکنیک های مطالعه نه تنها فایده ای ندارد بلکه زمان و انرژی داوطلبان را هدر میدهد.

بنابراین یک داوطلب کنکوری در قدم اول باید به مشاوره کنکور مراجعه کند. این فرد با دانش و تخصصی که در رابطه با مقاطع تحصیلی، برنامه ریزی درسی، روش های صحیح مطاعه و … دارد کمک میکند تا داوطلب ببا آکاهی کافی درس بخواند و نتایج مطلوبی را به دست آورد. این مشاوران به طور کامل روش های علمی و صحیح مطالعه را میشناسند و دائطبان را راهتمایی میکنند. امروزه در تمامی موسسات کنکور مشاوران تحصیلی فعالیت میکنند. بنابراین داوطلب با مراجعه به آن ها مسیر موفقیت در کنکور را طی خواهد کرد.

بهترین و علمی ترین روش های مطالعه برای کنکور

مطالعه بخشی ضروری از آموزش است و انجام موثر آن برای تضمین موفقیت تحصیلی بسیار مهم است. با این حال، بسیاری از دانش‌آموزان با درس خواندن دست و پنجه نرم می‌کنند و نمرات آن‌ها در نتیجه آسیب می‌بیند. در این مقاله به چند روش صحیح مطالعه می پردازیم که می تواند به دانش آموزان در رسیدن به نتایج تحصیلی بهتر کمک کند.
1. ایجاد یک برنامه مطالعه:
 • اولین قدم برای مطالعه موثر، ایجاد یک برنامه مطالعه است. برنامه مطالعه برنامه‌ای است که زمان و مدت مطالعه هر روز را مشخص می‌کند. این به شما کمک می کند تا سازماندهی شده و متمرکز عمل کنید، و تضمین می کند که تمام موضوعات لازم را قبل از امتحان پوشش دهید. شما باید برنامه مطالعاتی خود را طبق برنامه امتحانی خود اولویت بندی کنید و به موضوعاتی که برایتان دشوار است زمان بیشتری بدهید.
2. درک مطالب:
 • درک مطالب کلید موفقیت در مطالعه است. قبل از شروع مطالعه، مدتی را به خواندن و درک مطالب اختصاص دهید. اگر چیزی را متوجه نشدید، دریغ نکنید که از معلم یا معلم خود کمک بخواهید. قبل از رفتن به موضوع بعدی مطمئن شوید که مفاهیم را به خوبی درک کرده اید.
3. از تکنیک های یادگیری فعال استفاده کنید:
 • تکنیک های یادگیری غیرفعال مانند خواندن و گوش دادن برای نگهداری طولانی مدت اطلاعات موثر نیستند. تکنیک‌های یادگیری فعال، مانند خلاصه‌نویسی، طرح‌ریزی و حل مسئله بسیار مؤثرتر هستند. آنها به شما کمک می کنند تا با مطالب درگیر شوید و آن را در سطح عمیق تری درک کنید.
4. استراحت کنید:
 • استراحت در حین مطالعه ضروری است. مطالعه طولانی مدت بدون استراحت می تواند منجر به فرسودگی شغلی و کاهش بهره وری شود. هر ساعت یا بیشتر استراحت های کوتاهی داشته باشید تا ذهن خود را تازه کنید و از خستگی جلوگیری کنید.
5. مرور منظم:
 • بازبینی منظم برای نگهداری طولانی مدت اطلاعات بسیار مهم است. یادداشت ها و مطالب مطالعه خود را به طور منظم مرور کنید و خودتان را در مورد مطالب امتحان کنید. این به شما کمک می کند تا مناطقی را که نیاز به تمرکز بیشتر در آنها دارید شناسایی کنید.
6. خواب کافی:
 • مشاوران تحصیلی همواه بیان میکنند که خواب کافی برای مطالعه موثر ضروری است. خواب به تحکیم خاطرات و بهبود عملکرد شناختی کمک می کند. حداقل 7 تا 8 ساعت در شب بخوابید و از مطالعه تا آخر شب خودداری کنید. در نتیجه، مطالعه مؤثر مستلزم ترکیبی از سازماندهی، درک، یادگیری فعال، مرور منظم و مراقبت از خود است. با پیروی از این روش های صحیح مطالعه، دانش آموزان می توانند عملکرد تحصیلی خود را بهبود بخشند و در تحصیل به موفقیت برسند.
بهترین و علمی ترین روش های مطالعه برای کنکور

بهترین و علمی ترین روش های مطالعه برای کنکور

سایر روش هایی که به موفقیت در کنکور سراسری کمک میکند!

آماده شدن برای کنکور می تواند کاری دلهره آور باشد، اما چند قدم وجود دارد که می توانید برای افزایش شانس موفقیت خود بردارید:

1. زود شروع کنید:
 • برای شروع مطالعه تا آخرین لحظه منتظر نمانید. برای مرور مطالب و تمرین پاسخ دادن به نمونه سوالات، زمان زیادی به خود اختصاص دهید.
2. یک برنامه مطالعه ایجاد کنید:
 • هر روز زمان های خاصی را برای مطالعه در نظر بگیرید و به برنامه خود پایبند باشید. از یک برنامه ریز یا برنامه برای کمک به سازماندهی خود استفاده کنید.
3. بر روی نقاط ضعیف خود تمرکز کنید:
 • موضوعات یا موضوعاتی را که بیشتر با آنها درگیر هستید را شناسایی کنید و زمان بیشتری را صرف تمرین آن قسمت ها کنید.
4. در امتحانات عملی شرکت کنید:
 • با شرکت در آزمون های عملی با قالب و انواع سوالاتی که می توانید انتظار داشته باشید در امتحان ببینید آشنا شوید.
5. مرور، بررسی، مرور:
 • به طور مداوم مطالبی را که پوشش داده اید مرور کنید تا مطمئن شوید که اطلاعات را حفظ می کنید.
6. استراحت و ورزش فراوان داشته باشید:
 • مراقبت از سلامت جسمانی می تواند به بهبود عملکرد ذهنی شما کمک کند، بنابراین حتما به اندازه کافی بخوابید و ورزش کنید.
7. مطالعه در محیطی مناسب:
 • از دیگر نکاتی که به موفقیت شما کمک میکند مطالعه در محیطی ساکت و آرام است که آرامش داوطلب را به همراه داشته باشد. به این منظور داوطلب میتواند در پانسیون های مطالعاتی شرکت کنند و از خدمات آن بهره مند شوند.
بهترین و علمی ترین روش های مطالعه برای کنکور

بهترین و علمی ترین روش های مطالعه برای کنکور

سخن پایانی

در مقاله بالا سعی کردیم تعدادی از تکنیک و روش های علمی مطالعه برای کنکور را به شما معرفی کنیم. همانطور که میدانید شناخت بهترین روش مطالعه در سال کنکور اهمیت بالایی دارد. باید بدانید که بهترین روش، روشی است که منجر شود شما با صرف زمان و انرژی کمتر بهترین نتیجه و بازدهی را داشته باشید. مشاوران کنکور امروزه بهترین روش های مطالعه و درس خواندن را به داوطلبان آموزش میدهند و آن ها را در مسیر رسیدن به موفقیت همراهی خواهند کرد.

 • کاهش زمان مورد نیاز برای مطالعه و درس خواندن
 • افزایش میزان یادگیری دروس
 • طولانی تر شدن مدت نگهداری مطالب در حافظه
 • آسان تر کردن یادگیری اطلاعات و مطالب درسی