ورود/ ثبت نام

برنامه کنکور

برنامه کنکور: یکی از مهم ترین مراحل در زندگی هر شخصی که تاثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی او در آینده خواهد داشت، آزمون کنکور می باشد. به همین دلیل دانش آموزان تمامی تلاش خود را به کار میگیرند تا از این آزمون سرنوشت ساز سربلند بیرون بیایند. اما در این راه فرد باید علاوه بر بکارگیری تمام تلاش خود، نکاتی را رعایت کند و از راهکارهایی موجود نهایت استفاده را ببرد. اولین و مهم ترین قدم برای درس خواندن. برنامه ریزی می باشد. به طوری که به جرات میتوان بیان کردن دستیابی به موفقیت بدون برنامه ریزی امری غیر ممکن خواهد بود.

بی شک اگر کنکوری هستید. تا کنون بارها در رابطه با اهمیت برنامه ریزی شنیده اید. اگر میخواهید بهترین برنامه ریزی را برای خواندن دروس خود داشته باشید. توصیه ما به شما مراجعه به آموزشگاه ها و مشاوره های کنکور است. چرا که در این مراکز افراد متخصصی وجود دارند. که برنامه ریزی اصولی و استانداردی را به شما ارائه میدهند. به طوری که دیگر نگران کمبود وقت برای خواندن دروس نخواهید بود. در ادامه اطلاعات بیشتری در رابطه با برنامه کنکور و اهمیت آن در اختیارتان قرار میدهیم.

"<yoastmark

با اصول برنامه ریزی کنکور آشنا شوید!

رقابت در کنکور سالهاست در بین داوطلبان رواج دارد و هر فرد تمامی تلاش خود را برای موفقیت در این آزمون و ورود به دانشگاه های سراسری به کار میگیرد. همانطور که میدانید در این سال فشار و اضطراب زیادی بر داوطلبان وارد می شود که یکی از علل آن، استرس از بابت کمبود وقت می باشد. به جرات میتوان گفت که انجام برنامه ریزی دقیق تا حد زیادی از میزان این استرس میکاهد.

برای انجام برنامه ریزی اصولی اولین قدم تعیین هدف است. چرا که برنامه باید متناسب با هدف تعیین شود. توجه کنید در زمان تعیین برنامه درسی باید عوامل مختلفی را مانند نحوه درست درس خواندن، میزان ساعات مطالعه، خلاصه نویسی، انعطاف پذیری، ساعات استراحت و …. را در نظر داشته باشید. برای دریافت برنامه اصولی میتوانید به مشاوران کنکور نیز مراجعه کرده و از کمک آن ها بهره مند شوید.

برنامه ریزی در کنکور چه مزیت هایی دارد؟

"<yoastmark

یک برنامه کنکور استاندارد و اصولی باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

داوطلبان و دانش آموزن کنکور برای انجام برنامه ریزی و شروع به درس خواندن. باید ابتدا ویژگی و مشخصات یک برنامه استاندارد را بدانند. از این رو در ادامه شما را با ویژگی هایی یک برنامه کنکور استاندارد آشنا میکنیم:

تعیین و مشخص کردن هدف خود

اولین قدم برای انجام برنامه ریزی دقیق و اصولی، تعیین هدف است. به این معنی که ابتدا باید برای خود مشخص کنید. که هدف شما از درس خواندن و قبولی در کنکور چیست؟ چرا که برنامه ریزی گام به گام بر اساس هدف تعیین شما انجام میشود. و برای قبولی در هر رشته و دانشگاهی برنامه ریزی های متفاوتی را باید انجام داد.

برنامه ریزی اختصاصی برای هر فرد

توجه کنید که برنامه ریزی کنکور برای هر شخصی متفاوت خواهد بود. چرا که طبیعتا هر شخص دارای ویژگی های روحی، شخصیتی و جسمی متفاوتی است. در واقع برنامه ریزی دقیق و استاندارد است که متناسب با ویژگی ها و خصوصیات اشخاص تعیین شود.

انعطاف پذیری برنامه کنکور

بی شک همه شما این موضوع را تجربه کرده اید که در طول روز با اتفاقات غیر منتظره و غیر قابل پیش بینی مواجه شوید که ممکن است منجر به تغییرات عمده در برنامه درسی دانش آموزان شود. این اتفاقات دلسرد شدن افراد از برنامه مورد نظر را در پی خواهد داشت. از این رو یکی از اصول برنامه ریزی، منعطف بودن آن است به این معنی که ساعت و روزهایی برای جبران زمان های از دست رفته مشخص گردد.

قابل اجرا بودن برنامه کنکور

اکثر دانش آموزان برنامه ریزی را اینگونه انجام میدهند که به طور مثال 10 ساعت را صرف مطالعه و درس خواندن کنند. باید بدانید که این روش کاملا اشتباه می باشد. چرا که توان و انرژی هر کس برای مطالعه متفاوت است. برای انجام برنامه ریزی دقیق ابتدا باید سطح توان دانش آموز مشخص شود و سپس با در نظر گرفتن میزان توان گام به گام بر ساعات مطالعه افزوده شود.

"<yoastmark

متنوع بودن

از دیگر اشتباهاتی که معمولا داوطلبان کنکور در برنامه ریزی انجام میدهند. این است که زمان زیادی را صرف خواندن یک درس می کنند. باید بدانید انجام اینکار خستگی و دلزدگی دانش آموز را در پی خواهد داشت. از این رو توصیه میشود در برنامه درسی روزانه خود دروس متفاوتی را قرار دهید و مطالب را همزمان پیش ببرید.

نوشتن و مکتوب کردن برنامه

حتما شما هم این جمله را شنیده اید: بنویسید تا اتفاق بیفتد. باید بدانید که این جمله در رابطه با برنامه کنکور نیز صدق میکند. به طوری که برای برنامه ریزی دقیق باید ساعات مطالعه، تست زنی و … هر درس را به طور دقیق یادداشت کنید. مکتوب کردن برنامه منجر میشود تا خود را موظف به عملی کردن آن بدانید و همچنین بتوانید میزان ارتقا و پیشروی دروس خود را در نظر داشته باشید.

قابل ارزیابی بودن برنامه

برنامه کنکور استاندارد به برنامه ای گفته می شود. که دانش آموز بتواند در پایان کار میزان پیشرفت و ارتقا خود را ببیند. در واقع برنامه کنکور باید به گونه ای باشد که نقاط قوت، ضعف و … فرد مشخص شود تا بتواند زمان بیشتری را برای بهبود نقاط ضعف خود صرف نماید. باید بدانید بهترین روشی که به فهمیدن نقاط ضعف و قدرت کمک میکند تست زنی و شرکت در آزمون های آزمایشی است.