ورود/ ثبت نام

بهترین زمان برای ورزش کردن؛ ابتدای صبح یا انتهای شب؟!

بهترین زمان برای ورزش کردن

ورزش فواید زیادی دارد. اینکه چه زمانی ورزش کنیم که همه ی این فواید شامل حالمان شود، یکی از سوالاتی است که برای افراد مختلف مطرح می‌شود. واقعیت ماجرا این جا است که نمی شود مشخص کرد چه زمانی بهترین زمان برای ورزش کردن است. تحقیقیات نشان داده است که ورزش در هر ساعاتی از روز فواید خاص خودش را دارد. در واقع شما باید اول هدفتان از ورزش کردن را پیدا کنید و بعد با توجه به آن انتخاب کنید که چه زمانی ورزش کنید. حتی تمرین هایی که انجام می‌دهید هم ممکن است بر انتخاب زمان تاثیر گذار باشد.

اگر به هدفتان از ورزش کردن فکر کردید، حالا ادامه مطلب را دنبال کنید تا زمان مناسب را پیدا کنید.

بهترین زمان برای ورزش روزانه

قبل از مشخص کردن بهترین زمان ورزش، بهتر است بدترین زمان را مشخص کنیم. پیشنهاد متخصصان این است که هر زمانی را برای ورزش انتخاب کردید، از ورزش کردن آخر شب‌ها اجتناب کنید. چرا که با این کار نه تنها خودتان را از فواید آن دور می‌کنید، بلکه فشار خون را بالا برده و در عین خستگی خواب شب را از خودتان می‌گیرید.  از میان ورزش کردن بعد از ظهر و اول صبح انتخاب با خودتان است. اگر می خواهید فشار خون را کاهش دهید و چرخه خوابتان را بهبود ببخشید، بهتر است صبح ها ورزش کنید. ولی اگر هدفتان تناسب اندام است نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که بهتر است بعد از ظهر ها تمرینات ورزشی را انجام دهید.

بهترین زمان برای ورزش هوازی

اهمیت ورزش های هوازی در این است که در طول روز حتما انجام شوند. یعنی فرقی ندارد که چه زمانی، ولی شما باید یک مرتبه در طول روز به این تمرینات بپردازید. پس بهترین پاسخ زمانی است که خودتان راحت تر هستید و انتخاب می‌کنید. اما اگر می خواهید بیشترین سود و بیشترین چربی سوزی را داشته باشید، اول صبح و قبل از صبحانه تمرین کنید. زمانی سطح قند خون پایین است و زمان مناسبی برای چربی سوزی است. با انجام تمرین‌های هوازی در صبح هم با سرعت بیشتر و هم مدت زمان بیشتری چربی سوزی خواهید داشت. اما اگر قبل از خواب تمرین کنید، چون در زمان خواب سوخت و ساز بدن پایین است، در بعد از ورزش از فواید چربی سوزی بهره منند نمی‌شوید.

چه زمانی ورزش کنیم تا با انگیزه تر باشیم

ورزش و فعال نگه داشتن بدن مزایای فراوانی دارد که شاید کم تر جدی گرفته شود. مثلا ورزش استرس را از بین می برد، خلاقیت را افزایش می دهد و افسردگی را از شما دور می کند. علاوه بر این ها اگر کار هایتان شما را در طول روز خسته می کند، انجام بعضی تمرینات در اواسط روز کمک می کند تا شما انرژی تان را بازیابی کنید. مثلا خوب است که ابتدای صبح کار هایی که به دقت و یادگیری بیشتر احتیاج دارند، مثل خواندن ریاضی، را انجام دهید. بعد از آن نزدیک به ظهر به انجام تمرین های ورزشی سبک بپردازید.

برای اطلاع بیشتر از مناسب ترین زمان ورزش کردن، دوره مرتبط را دنبال کنید.