ورود/ ثبت نام

روانشناسی

 

آزمون رغبت سنجی شغلی هالند، یکی از معتبرترین آزمون‌ها برای کشف علائق و تمایلات شغلی هر فرد است. نام این آزمون از نام نظریه‌پرداز آن “جان هالند” برگرفته شده است. هالند معتقد بود که همخوانی بین شغل و تمایلات و علائق فرد، بازدهی فرد در آن شغل را بشدت افزایش می‌دهد. در مدل نظری جان هالند، 6 تیپ اصلی شغلی وجود دارد که با استفاده از آزمون هالند، میزان علاقه و تمایل افراد به هریک از این تیپ‌های شغلی با استفاده از سوالات مشخصی مورد سنجش قرار می‌گیرد. خروجی این آزمون به شما لیستی از مشاغل و رشته‌های تحصیلی را پیشنهاد خواهد کرد که بیشترین تناسب را با علائق و تمایلات شما دارد.

تست هالند برای چه کسانی میتواند مفید واقع شود؟  

هدایت تحصیلی دانش‌آموزان

بسیاری از دانش‌آموزان برای انتخاب رشته تحصیلی خود در دوران متوسطه دوم یا همان دبیرستان سابق برای تصمیم‌گیری در مورد این مسئله بسیار مهم یا مجبورند به توصیه‌ی والدین خود عمل کنند و یا با توجه به جو حاکم در مدرسه یا محله‌ی خود یک رشته را انتخاب می‌کنند. تعداد زیاد شرکت‌کنندگان گروه علوم تجربی برای پزشک شدن خودش نشان‌دهنده‌ی این مسئله است و یا این که احساس می‌شود فردی که به سمت هنرستان و رشته‌های فنی مثل مکانیک، کامپیوتر و … می‌رود، ضریب هوشی پایین‌تری دارد در حالی که اصلا این طور نیست. تست هالند برای حل این معضل می‌تواند کمک‌کننده باشد.

کنکوری‌ها

مسئله‌ای که در مورد هدایت تحصیلی دانش‌آموزان مطرح شد برای کنکوری‌ها که قصد انتخاب رشته دارند نیز صادق است. به عنوان مثال یک چیزی که حتی در بین مشاوران کنکور هم رایج است، فرستادن دانش‌آموز به رشته‌ای خاص صرفا به خاطر این که انتخاب اول رتبه‌های برتر است. این موضوع در حالی است که می‌تواند روی چهار سال فوق‌العاده مهم زندگی یک استعداد تاثیر مستقیم بگذارد. جملاتی که بعضا از افرادی که بعدها متوجه می‌شوند مسیر را اشتباه آمده‌اند می‌شنویم کاملا گویای مسئله است. مثلا در دهه شصت رشته‌ی مهندسی برق مد بود، در دهه هفتاد رشته‌ مهندسی مکانیک مد بود یا در دهه نود مهندسی کامپیوتر مد شده است. برای کسانی که قصد انتخاب رشته کنکور را دارند تست هالند قطعا مفید خواهد بود.

افرادی که قصد تغییر رشته‌ی دانشگاهی یا مسیر شغلی را دارند

تعداد زیادی از دانشجویان در دوره کارشناسی متوجه می‌شوند که رشته‌ی مناسبی را انتخاب نکرده‌اند. بنابراین تصمیم می‌گیرند که در دوره کارشناسی ارشد در رشته‌ی دیگری تحصیل کنند. گروهی دیگر هم پس از فارغ‌التحصیلی تصمیم می‌گیرند که در زمینه دیگری وارد بازار کار شوند. تست هالند می‌تواند به این افراد هم کمک کند.

چند نکته بسیار مهم درباره آزمون هالند:

1- با تفکر و نگاه عمیق به سوالات پاسخ دهید.

2-کاملا با خود صادق باشید.

3- چیزی که هستید را انتخاب کنید نه چیزی را که دوست دارید باشید!

4- تست هالند برای انتخاب رشته رایگان، انتخاب شغل، کشف تیپ‌های شخصیتی و استعداد افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جهت شرکت در آزمون هالند، بر روی ورود به آزمون هالند در زیر کلیک نمایید.

ورود به آزمون هالند